Portugalia ciekawostki – z czego słynie Portugalia?

Ciekawostki o Portugalii

Poznaj zaskakujące ciekawostki o Portugalii. Dowiedz się kiedy i dlaczego Rio de Janeiro było stolicą kraju, gdzie znajduje się najdłużej działająca księgarnia na świecie oraz z czego słynie Portugalia.

Portugalia ciekawostki

1. Najważniejszym miastem w kraju jest Lizbona i to właśnie ona uznawana jest za stolicę. W rzeczywistości nie istnieje dokument, który ogłosiłby ją stolicą. Do 1255 roku głównym miastem w Portugalii była Coimbra. Decyzją króla Alfonsa III zdecydowano o przeniesieniu jej do Lizbony, jednak w latach 1808-1821 utraciła ten tytuł. W tym czasie rodzina królewska zdecydowała o ewakuacji do Rio de Janeiro. Jan VI podjął się ucieczki przed wojskiem Napoleona. Wówczas stolicą kraju było właśnie Rio. Portugalia była jedynym krajem w Europie, który posiadał swoją stolicę poza Starym Kontynentem.

2. Język portugalski jest częściej używany w Angoli i Mozambiku niż Portugalii.

3. Wielka Brytania i Portugalia zawarli najdłużej trwający sojusz na świecie, który obowiązuje do dziś. Jego ratyfikacja miała miejsce w 1386 roku.

4. Livraria Bertrand to najstarsza ciągle działająca księgarnia na świecie. Jej otwarcie nastąpiło w 1732 roku. Mieście się w Lizbonie.

5. Zgodnie z prawą każdy obywatel Portugalii jest automatycznie dawcą narządów. Odmowa oddania narządów po śmierci jest uwzględniana jedynie na wyraźną prośbę.

6. Cechą charakterystyczną u Portugalczyków jest brak punktualności. W tym kraju każdy jest przyzwyczajony, że nikt się nie pojawi o umówionej godzinie. Półgodzinne spóźnienie jest normalnością. Samo przychodzenie na czas może zaskoczyć gospodarza, gdyż on sam nie spodziewa się gości o dokładnej godzinie.

7. Portugalska marynarka wojenna – Marinha Portuguesa – jest jedną z najstarszych na świecie. Działa od 1180 roku.

8. Handel niewolnikami został zakazany dopiero w 1850 roku.

9. Torre de Monsanto to najwyższy budynek w Portugalii. Obiekt znajduje się w miejscowości Oeiras. Konstrukcja wznosi się na wysokość 120 metrów i składa z 17 kondygnacji. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 2001 roku.

10. Istnieje połączenie między Hiszpanią i Portugalią za pomocą zjazdu linowego. Lina po której można zjechać ma 720 metrów długości. Zjazd trwa około 60 sekund.

11. Na początku II Wojny Światowej armia Stanów Zjednoczonych była mniejsza od wojska portugalskiego.

Ocena czytelników
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *